دستی کردن مرغ عشق

دستی کردن مرغ عشق

مرغ عشق پرنده ای ارزون قیمت با نگهداری و پرورش آسونه و میخوام روش اهلی یا همون دستی کردن مرغ عشق رو بهتون یاد بدم. مرغ عشق دستی میتونه واسه شما به عنوان یه دوست همیشگی و دوس داشتنی تلقی بشه . قطعا داشتن یه مرغ عشق توی دستتون خیلی جالب تره تا داشتن اون توی قفس

واسه این کار لازمه که روزانه یه وقتی رو با مرغ هشق خودتون بگذرونید. هر اندازه که به این زمان اضافه کنید رابطه عاطفی تون با مرغ عشقتون بیشتر شده و پرنده با شما صمیمی تر میشه

این مطلب فراموشتون نشه که شما و خانواده تون جایگزین هم قفسی های مرغ عشق توی پرنده فروشی شدین . پس درواقع دوستای جدیدی واسه اون تلقی میشین

دستی کردن مرغ عشق
دستی کردن مرغ عشق

 

مرغ عشق با وجود جثه کوچیکش بسیار اجتماعیه و برای تامین نیاز های عاطفی و اجتماعی به مونس و همدم نیاز داره. با دستی کردن مرغ عشق میتونید اونو موقع ی بیرون رفتن و موقع انجام کار های روزانه مثل تماشای تلویزیون یا صحبت با تلفن به صورت ازاد کنار خودتون داشته باشین. مطمئنا مرغ عشق از این زندگی جدید خودش بیشتر از وقتی که تو قفس بود لذت میبره. لازمه بدونید که اموزش و اهلی کردن پرنده های زینتی نیازمند زمان و حوصله ست پس در مرحله ی اول باید اعتماد پرنده ی خودتون رو جلب کنید و نذارین به راحتی این اعتماد از دست بره.

در قدم اول طوری با پرنده تون رفتار کنید که وقتی کنار شماست احساس ترس نکنه ، مثلا بعد از ازاد کردن پرنده وقتی میخواین دوباره اونو وارد قفس کنید باید به ارومی و با گفتن کلمات اروم و حرکاتی که موجب ترس و ازار و اذیتش نشن کارتون رو انجام بدین. سعی کنید وقتی پیش مرغ عشق تون هستین همیشه اسمش رو صدا بزنین و همینطور کنار اون به ارومی رفت و آمد کنید(خصوصا در روز های اول ورود مرغ عشق). این رفتار شما موجب جلب اعتماد پرنده میشه.

بهتره که موقع ی نزدیک شدن به قفس مرغ عشق دستاتون رو پشت خودتون پنهان کیند و اینطور به پرنده بفهمونید که قصد ازار و اذیت اونو ندارید. پس از گذشت روز های اولیه و برقراری رابطه عازفی بین شما و پرنده میتونید دستاتون رو وارد قفس کنید و برای این کار اول دست تون رو به ارومی وارد قفس کنید و برای مدت کوتاهی به صورت ساکن نگه دارید. اگر که پرنده شما رو نپذیرفت و با بال زدن و سر و صدا اقدام کرد تعجب نکنید و به هر حال شما بدون اجازه وارد حریم خصوصی اون شدین. با این حال روزانه به این رفتار خودتون ادامه بدین و منتظر رفتار مرغ عشق باشید . بعد از چند روز مرغ عشق به این رفتار شما عادت میکنه و پرخاشگری هاش تموم میشه. حتی ممکنه که روی دست شما بشینه.

دستی کردن مرغ عشق
دستی کردن مرغ عشق

 

وقتی پرنده برای بار اول روی دست شما نشست دستتون رو عقب نکشید و هیچ کار غیر عادی انجام ندین چون تازه دارین توجه و اعتماد مرغ عشق خودتون رو جلب میکنین.بذارید پرنده با دست شما بازی کنه و به انگشتتون عادت کنه.بعد از چندین بار که پرنده به ارومی روی دستتون نشست به ارومی اونو از قفس خارج کنید. بعضی مرغ عشقا از این حرکت استقبال میکنن و بعضیاشون هم تمایلی به ترک قفس نشون نمیدن. اما به این نکته توجه کنید که قبل از خارج کردن پرنده از قفس حتما بال های اونو کوتاه کنید و در و پنجره هاتون رو ببندید.

دستی کردن مرغ عشق

اگر که مرغ عشق به این روش شما تمایلی نشون نداد روش زیر رو دنبال کنید:

میتونید مرغ عشق رو از قفسش خارج کنید و ببریدش توی حموم اما توجه کنید که قبل از ورود مرغ عشق به حموم نباید اونجا با ترکیبات ضد عفونی کننده تمیز شده باشه یا حمومتون خیس باشه و همینطور به چیده بودن بال های پرنده هم دقت کنید. حالا به بازی با مرغ عشقتون مشغول بشید. مرغ عشق ممکنه که بخواد پرواز کنه اما اگه بال هاشو درست کوتاه کرده باشین اون نمیتونه زیاد پرواز کنه و بعد از یکم تلاش ناموفق روی زمین میشینه.

دستی کردن مرغ عشق
دستی کردن مرغ عشق

 

در ادامه روش دیگه ای که مورد تایید انجمن جهانی دامپزشکان طیور هست و برای اهلی کردن پرندگان زینتی بکار میره رو بهتون توضیح میدم:

در این روش مرغ عشق خودتون رو که هنوز کام دستی نشده رو نزدیک قفسه سین خودتون نگه دارید. با این کار شما اون با شنیدن صدا تپش قلبتون یکم احساس ارامش کرده و شما میتونید با اون حرف بزنید. به حرف زدن با مرغ عشقتون ادامه بدین و هر پنج دقیقه یبار پشت اونو لمس کنید این کار تون به پرنده ارامش بیشتری میده. بعد از چند بار انجام این کار پرنده اروم میشه و میتوند اونو حمل کنید همراه خودتون(البته توی خونه).

دستی کردن مرغ عشق
دستی کردن مرغ عشق

بعد از اهلی کردن مرغ عشقتون میتونید اونو اموزش بدین و مثلا از انگشتتون به عنوان نشینمنگاه پرنده استفاده کنید. برای این کار شما با فشار کم انگشتتون روی محوطه ی شکمی پرنده اونو وادار کنید تا روی انگشتتون بشینه و هر موقع که این کار رو انجام میدین از یه عبارت مثل “پاشو” یا “سوار شو” استفاده کنید. مطمئن باشین که با چند بار تکرار این کار پرنده تون دیگه فقط با گفتن کلمه پاشو میاد روی انگشتتون و از نشستن روی انگشتتون امتناع نمیکنه. همچنین وقتی میخواین از رو دستتون بیاد پایین و روی یه سطح دیگه مثل درخت پرنده یا میز یا… قرار بگیره ، موقع ی پایین اومدن پرنده از یه کلمه مثل” برو پایین” استفاده کنید با اموزش دادن به پرنده تون دیگه هر وقت بهش عبارت برو پایین رو گفتین ،خود پرنده میپره پایین از روی دسستون. با این کار حمل و نقل پرنده رو برای خودتون اسون میکنید.

دستی کردن مرغ عشق
دستی کردن مرغ عشق

همچنین میتونید پرنده ای که نافرمانی میکنه رو تنبیه کنید تا از تکرار نافرمانی ش خودداری کنه. مثلا میتنوید اونو بعد از نافرمانی ش وارد قفس کنید ، این عمل شما مثل یه مجازات میمونه واسه پرنده و همینطور هم تشویق هایی برای پرنده تون در نظر بگیرید مثلا وقتی به حرفاتون گوش میده بهش اون خوراکی ای رو بدین که بیشتر دوس داره

این نکته رو بدونید که اموزش داد به پرنده تون رو نباید طولانی کنید. مرغ عشق ها در هر دوره اموزش حداکثر ده دقیقه به فرمان های ذکر شده از طرف شما توجه میکنن . از طرف دیگه همواره اموزش هاتون رو همراه با بازی برای پرنده قرار بدین تا اموزش هاتون برای پرنده کسل کننده نباشه.

 

ادامه دارد اگر مورد استقبال قرار بگیرد…

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *